Алгоритмізація обчислювальних процесів

Анотація курсу

Дисципліна спрямована на формування у студентів алгоритмічного мислення, отримання здобувачами теоретичних і практичних знань щодо сучасних наукових концепцій, понять, методів алгоритмізації, дослідження властивостей і особливостей алгоритмів для їх використання під час вирішення прикладних і наукових завдань у сфері інформаційних систем і технологій.

Мета:

Метою викладання навчальної дисципліни «Алгоритмізація обчислювальних процесів» є формування у студентів чіткого уявлення про методи розробки алгоритмів та модульний підхід до побудови алгоритмів, про методи структурного програмування, про використання професійних стандартів та інших нормативно-правових документів у галузі інженерії програмного забезпечення.

Основні завдання:

Основними завданнями курсу є ознайомлення здобувачів з класичними методами побудови алгоритмів, з основами знаходження та дослідження оптимального обчислювального алгоритму, вивчення основ структурного програмування; набуття навичок створення документації, необхідної для розробки та супроводу програмного об’єкту, користуючись автоматизованими системами виготовлення програмної документації.

Що ви будете знати:

  • класичні загальні методи розв’язання алгоритмів, недоліки і переваги кожного з них;
  • принципи побудови рекурсивних алгоритмів;
  • основні принципи структурного програмування;
  • вимоги Єдиної системи програмної документації до оформлення алгоритмів.

Що ви будете вміти:

  • застосовувати відповідні методи розробки алгоритмів, структур даних і знань;
  • вибирати та використовувати відповідну задачі методологію створення програмного забезпечення;
  • застосовувати професійні стандарти та інші нормативно-правові документи у галузі інженерії програмного забезпечення;
  • документувати та презентувати результати розробки програмного забезпечення.

Тематичний план курсу

Поняття алгоритму. Вимоги до алгоритму. Способи запису алгоритму. Блок-схема. Система стандартизації ЕСПД. Елементарні базові конструкції алгоритмів: послідовність, розгалуження та повторення. Лінійні алгоритми. Види та типи даних. Константи та змінні. Операції відношення. Логічні операції та складні логічні вирази. Таблиці істинності. Знаходження максимальних та мінімальних величин. Перевірка влучення в інтервал та його виключення. Класичні прийоми сортування величин. Елементарні базові структури циклів. Організація простих циклів. Організація циклів з лічильником. Цикли з накопиченням. Ітераційні цикли. Організація даних у масиві. Організація циклів з переадресацією. Вибір за ознакою. Обробка частки масиву. Пошук екстремуму. Вставка та видалення елементів. Зсув та переміщення. Обробка векторів, заданих компонентами. Методи сортування масивів. Робота з матрицями. Типові алгоритми обробки матриць: вибір за ознакою, пошук екстремуму, сортування рядків та стовпців. Поняття про модульний принцип програмування. Висхідне та низхідне програмування. Організація підпрограм, функції та процедури. Механізм формальних та фактичних параметрів. Рекурсія та рекурсивні алгоритми.

Загальна інформація

Форма навчанняКількість кредитів ECTSЗагальна кількість
академічних годин
ЛекційніЛабораторніСамостійна
робота
Форма контролю
Денна4120163272екзамен
Заочна412066108екзамен
КомпетентностіРезультати навчання
ЗК01 здатність до абстрактного мислення, аналізу та синтезу
ЗК02 здатність застосовувати знання у практичних ситуаціях
СК05 здатність дотримуватись специфікацій, стандартів, правил і рекомендацій в професійній галузі
СК08 здатність застосовувати фундаментальні та міждисциплінарні знання для успішного розв’язання завдань інженерії програмного забезпечення
СК14 здатність до алгоритмічного та логічного мислення
ПР04 Знати і застосовувати професійні стандарти і інші нормативно-правові документи в галузі інженерії програмного забезпечення.
ПР06 Уміння вибирати та використовувати відповідну задачі методологію створення програмного забезпечення.
ПР13 Знати і застосовувати методи розробки алгоритмів, конструювання програмного забезпечення та структур даних і знань.
ПР23 Вміти документувати та презентувати результати розробки програмного забезпечення.

Викладач

Рибальченко Олена Геннадіївна

Методичне забезпечення