Безпека життєдіяльності та основи охорони праці

Анотація курсу

Право на захист людини в умовах надзвичайних ситуацій, під час війни належить до невід’ємних прав людини, записаних у фундаментальних міжнародних та національних нормативно-правових документах.
Державна політика в галузі безпеки життєдіяльності та охорони праці ґрунтується на головному принципі пріоритетності життя та здоров’я працівників перед будь-якими результатами професійної діяльності. Тому, одним з головних завдань виступає підготовка майбутніх бакалаврів, які повинні бути обізнаними з правових та організаційних основ БЖД та охорони праці і готових до відповідальності за власну та колективну безпеку під час трудової діяльності.
Незважаючи на видиму безпеку та розвиток сучасних технологій, при роботі за комп’ютером у офісних працівників є ряд факторів, які можу вплинути на їх здоров’я. Тому метою даної дисципліни є надання основних рекомендацій, які дозволяють тримати фізичне та психологічне здоров’я у оптимальному стані. Серед найбільш небезпечних факторів при роботі з комп’ютером є фактори важкості та напруженості трудового процесу – малорухливий характер праці у зв’язку з тим, що більшу частину робочого часу працівники перебувають на робочому місці в положенні сидячи, виконують однотипну роботу (монотонність праці). Тривала робота з документами та комп’ютером спричинює перенапруження зорового аналізатора. А робота, пов’язана з високим ступенем відповідальності, може призводити до нервово-емоційного виснаження. Розумова праця передбачає розв’язання великої кількості завдань, а отже, загрожує розумовим перенапруженням. Як не допустити зниження працездатності працівників з наведених вище причин буде розглядатися в курсі. Особливу увагу в курсі приділено питанням профілактики гострих та хронічних стресів, а також веденню здорового способу життя. Предметом дисципліни є: вивчення аналізу негативного впливу різного роду небезпек на життя та здоров’я людини у виробничій сфері та побуті, вивчення методів, засобів і заходів захисту від небезпек і шкідливостей; правові та організаційні питання основ охорони праці, основи виробничої санітарії та гігієни, пожежна безпека.

Мета:

Метою вивчення дисципліни є формування у майбутніх фахівців галузі економіки сучасних теоретичних і практичних компетенцій, знань, умінь та навичок для: здійснення професійної діяльності за спеціальністю з урахуванням ризику виникнення техногенних аварій й природних небезпек, які можуть спричинити надзвичайні ситуації та привести до несприятливих наслідків на об’єктах господарювання; регулювання своєї діяльності в рамках законодавства; розробки та впровадження в практичну діяльність управлінських рішень з забезпечення безпеки праці та здоров’я працівників; формування у здобувачів відповідальності за особисту та колективну безпеку; усвідомлення необхідності обов’язкового виконання всіх заходів гарантування безпеки праці на робочих місцях.

Основні завдання:

Завданням навчальної дисципліни є набуття здобувачами знань, умінь, навичок і здібностей:

  • захисту і відповідних дій при виникненні природних, техногенних, соціально-політичних, воєнних небезпек,
  • ефективно вирішувати завдання професійної діяльності з обов’язковим урахуванням вимог законодавства з охорони праці та гарантуванням захисту і збереження життя, здоров’я та працездатності працівників у відповідній галузі професійної діяльності в небезпечних та надзвичайних ситуаціях,
  • формування мотивації щодо посилення особистої відповідальності за забезпечення гарантованого рівня безпеки функціонування об’єктів галузі, матеріальних та культурних цінностей в межах науково-обґрунтованих критеріїв прийнятного ризику.

Що ви будете знати:

  • основні положення Концепції міжнародної та національної безпеки України, що стосуються безпеки життя та здоров’я особи;
  • системи забезпечення життєдіяльності людини;
  • характеристики системи «людина – життєве середовище»;
  • основні законодавчі та нормативно-правові акти з безпеки життєдіяльності;
  • аксіоми про потенційну небезпеку діяльності людини;
  • джерела небезпеки та їх класифікацію, види шкідливостей;
  • загальні положення управління ризиком;
  • види уражень організму людини;
  • послідовність дій при наданні домедичної допомоги та під час надзвичайних ситуацій, спричинених техногенними, природними та воєнними наслідками.

Що ви будете вміти:

  • визначати рівень безпеки системи «людина – життєве середовище»;
  • ідентифікувати небезпеки;
  • визначати причини та можливі наслідки небезпек і шкідливостей;
  • класифікувати небезпечні, шкідливі та вражаючі фактори;
  • аналізувати умови виникнення небезпечних та надзвичайних ситуацій;
  • здійснювати системний аналіз безпеки життєдіяльності з метою підтримки здорового способу життя;
  • ідентифікувати тип надзвичайних ситуації та оцінити рівень небезпеки;
  • визначати профілактичні заходи запобігання надзвичайним ситуаціям;
  • обґрунтовувати ймовірність прояву небезпечних факторів у разі виникнення НС та під час професійної діяльності;
  • застосовувати засоби колективного та індивідуального захисту;
  • надавати першу домедичну допомогу.

Тематичний план курсу

Програма навчальної дисципліни складається з наступних тем: 1. Нормативно – правові основи безпеки життєдіяльності (БЖД). Культура безпеки і її формування. 2. Дії населення в умовах надзвичайних ситуацій. 3. Основи ядерної та радіаційної безпеки. 4. Правові та організаційні основи охорони праці. 5. Керування психосоціальними ризиками на робочому місці та під час надзвичайних ситуацій. Здоровий спосіб життя як основа високої продуктивності праці та довголіття. 6. Надання домедичної допомоги в умовах надзвичайних (екстремальних) ситуацій. 7. Охорона праці в офісі. Санітарно-гігієнічні вимоги до робочого місця офісного працівника. 8. Пожежна безпека.

Загальна інформація

Форма навчанняКількість кредитів ECTSЗагальна кількість
академічних годин
ЛекційніПрактичніСамостійна
робота
Форма контролю
Денна390181854залік
Заочна3904482залік
КомпетентностіРезультати навчання
ЗК02. Здатність застосовувати знання у практичних ситуаціях.
3K09. Прагнення до збереження навколишнього середовища.
3K10. Здатність діяти соціально відповідально та свідомо.
СK09. Здатність оцінювати і враховувати економічні, соціальні, технологічні та екологічні чинники, що впливають на сферу професійної діяльності.
ПР02. Знати кодекс професійної етики, розуміти соціальну значимість та культурні аспекти інженерії програмного забезпечення і дотримуватись їх в професійній діяльності

Викладач

Пищикова Олена Вікторівна, доцент, к.т.н., доцент кафедри охорони праці та цивільної безпеки

Методичне забезпечення